Başkan Baştürkmen'den 23 Nisan Mesajı.

Başkan Baştürkmen'den 23 Nisan Mesajı.

23 Nisan 1920 de Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Böylece Egemenlik, yani yönetme, padişahtan ulusa geçmiştir.İnsanlar kul olmaktan çıkmış, vatandaş olmanın ve kendi kendini yönetmenin bilincine varmıştır.

Büyük Önder Atatürk “çocuklar milletin geleceğidir” düşüncesi ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramını, çocuklara armağan etmiştir. Dünya tarihinde çocuklara bayram armağan eden ilk lider olmuştur.

Yaklaşık  yüz yıl önce ulusal irade, padişahtan alınarak ulusun temsilcilerine devredilmişti. Ne hazindir ki şimdi ulusal irade hapisteyken, birileri de padişahlık özentisiyle ulusu yönetmektedir. Çocuklara bayram armağan eden anlayıştan, çocuktan işçi, çocuktan gelin bekleyen anlayışa  gelmiş bulunuyoruz.

Egemenliğin kayıtsız şartsız ulusa ait olduğu tam bağımsız bir meclisi gerçekleştirerek çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sunmak istiyoruz.  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı ve TBMM'nin açılışının 96. yılı coşkusunu yürekten kutluyor ve bu günleri bizlere armağan eden Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve minnetle anıyorum.”