Nefesleri Kesen Buldan Bezi Defilesi

Nefesleri Kesen Buldan Bezi Defilesi

Buldan Ticaret Odası ve Pamukkale Üniversitesi Buldan Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen, Moda Tasarım Bölümü öğrencilerinin hazırladığı Buldan Bezinden yapılan kıyafetler düzenlenen defileyle tanıtıldı.

Buldan Ticaret Odası ve Pamukkale Üniversitesi Buldan Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen Moda Tasarım yarışması için öğrenciler dünyaca ünlü Buldan bezinden Bahar temalı kıyafetler tasarladı. 59 öğrencinin katıldığı yarışmada ilk ona giren kıyafetler finale kaldı ve Anemon Otelde düzenlenen defilede mankenler tarafından tanıtıldı.

 Jüri üyeliğini Doç. Dr. Şölen Kipöz, Prof. Dr. Güray Atalayer, Prof. Dr. Zeki Alpan, modacı Simay Bülbül ve işadamı Adnan Bakkal’ın yaptığı yarışmada birinci Buse Toksal, ikinci Sinan Örs, üçüncü Melek Çavuşoğlu oldu. Jüri özel ödülünün sahibi Rabia Erkaya olurken yarışmaya sponsorluk yapan Buldan Yükseköğrenim Derneği, Efeoğlu Tekstil, Buldans, Ali Asker, Bak- Ay Tekstil, Baştürkmen Tekstil ve Anemon Otel’e katkılarından dolayı plaket sunuldu.

Birbirinden güzel Buldan bezinden üretilmiş kıyafetlerin sunulduğu defileye Denizli Valisi Abdülkadir Demir’in yanı sıra Buldan Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Denizli Emniyet Müdürü Zeki Bulut, Denizli Belediye Başkan yardımcısı Ali Değirmenci, DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, DETGİS Başkanı İsa Dal, Buldan Platformu kurucusu Attila Sayıner, İzmir Buldanlılar Dernek Başkanı Mehmet Seyrek ve yönetim kurulu, Denizli Buldanlılar Derneği Başkanı Halil Yüksel ve yönetim kurulu, Denizli CHP İl Başkanı Nuri Çavuşoğlu, CHP İlçe Başkanı Hikmet Şenözen, Kızılay Başkanı Salih Atlamaz, Buldan ve Yenicekent Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Reşat Çalışkan ve kalabalık davetli topluluğu katıldı.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik ve Buldan Belediye Başkan Yardımcılarının katılmadığı yarışmanın açılış konuşmasını yapan Buldan Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ercan Haytoğlu “ Ticaret Odası Başkanımızla ilk yaptığımız görüşmede kendileri Buldan bezini marka yapma fikri olduğunu, Buldan bezinden yapılacak kıyafetlerden oluşan defileyi yıllardır yapmak istediklerini ifade ettiler. Bizde meslek yüksekokulumuz ve Ticaret Odamızla işbirliği ile bu güzel kıyafetleri hazırladık. Öğrencilerimiz büyük emekler vererek bu güzel kıyafetleri tasarladılar” dedi.

Buldan Ticaret Odası Başkanı Halil Baştürkmen’de yaptığı konuşmada Buldan Bezinin coğrafi işaret patenti başvurusunda bulunduklarını ve önümüzdeki günlerde olumlu sonuç alacaklarını belirterek “ Eskiden iç giyim olarak kullanılmış Buldan bezimiz şimdilerde erkek ve bayan dış giyiminde kullanılmaktadır. Bu yarışma Buldan bezinden daha neler yapılabilir düşüncelerimize ışık olacaktır. Buldan bezimizin tanıtımına katkı yapacağına inandığımız bu yarışmamıza katılan öğrencilerimize ve konuklarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Jüri tarafından dereceye giren öğrencilere ödüllerini sunan Vali Abdülkadir Demir, Buldan’ın turizmde, tekstilde çok önemli yerlerde olduğunu belirterek “ Buldan doğası, tarihi evleri, Tripoli antik kenti ve Yayla Gölüyle Denizli’mizin parlayan bir yıldızıdır. Buldan bezinin tanıtımı anlamında yapılan bu yarışma ve defilede emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.